Volvo S-40 i V-40 (wersja kombi) to następcy Volvo 440 (hatchback) i 460 (sedan), produkowane w Holandii.  W przeciwieństwie do poprzednika, który był raczej samochodem kompaktowym, S-40 / V-40 był samochodem na styku klasy kompaktowej i klasy średniej. 

Dzięki eleganckiej stylizacji może spokojnie aspirować do klasy średniej. Auto ma wspólną platformę z samochodem koncernu Mitsubishi – Carisma.  Dzięki klasycznej linii nawet w 2013 roku nie wygląda na przestarzały samochód. W 1999 roku model przeszedł nieznaczny facelifting. Silniki oferowane w tym modelu zaczynały się od jednostki 1.6  o szesnastu zaworach i mocy 109 KM, poprzez 1,8 o mocy 115 KM,  lub 125 KM (silnik Mitsubishi z bezpośrednim wtryskiem paliwa),  po 2.0 o mocy 140 lub 165 i 200 KM (wersje turbo).  Silniki te oprócz wspomnianego silnika Mitsubishi było konstrukcjami Volvo.

​Ponadto dostępne były silniki wysokoprężne, o mocy 90 KM (TD), 95 KM i 102 KM (z bezpośrednim wtryskiem), oraz 115 KM (z wtryskiem common-rail). Silniki diesla stosowane w tym modelu pochodzą z koncernu Renault.  Z koncernu tego pochodzą również niektóre skrzynie biegów.  W Europie samochód był produkowany jedynie w Holandii, natomiast poza Europą również w RPA. Natomiast w Tajlandii oraz w Malezji – koncern Proton pod nazwą Waja produkował samochód na licencji, który dość znacznie różnił się stylistycznie od Volvo, jednak posiadał bardzo dużo wspólnych części.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *