Volvo Amazon to samochód klasy średniej, który zadebiutował w 1956 roku i był produkowany do 1970 roku.
Dzielił on rozstaw osi ze swoim poprzednikiem o oznaczeniu PV, jednak był już zupełnie innym samochodem. Oferowany był w trzech różnych wersjach: jako dwudrzwiowy sedan, jako czterodrzwiowa limuzyna, oraz pięciodrzwiowe kombi.

Na bazie  Amazona wyprodukowano również sportowe  coupe P1800. W 1959 roku standardowo montowano w modelu Amazon pasy bezpieczeństwa (wprowadzono to zresztą do wszystkich modeli Volvo) – był to pierwszy producent, który zdecydował się na ten krok. W tym modelu nieco później zastosowano również po raz pierwszy trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

​Nazwa Amazon pochodzi oczywiście z greckiej mitologii i oznacza kobietę-wojowniczkę.  Model ten występował również pod nazwą „120”.  Co ciekawe, wyprodukowano więcej sedanów dwudrzwiowych niż czterodrzwiowych – łącznie ponad 660 tysięcy aut.  Stylistyka auta była utrzymana w typowym dla początku lat 50-tych zaokrąglonym trójbryłowym sedanie (tzw. Ponton)  – już w czasach prezentacji mogła uchodzić za nieco konserwatywną, ze względu na wchodzące właśnie bardziej kanciaste trendy w stylizacji nadwozia.  Po latach broni się bardzo harmonijną linią nadwozia. Nadwozie było bardzo skutecznie zabezpieczone przed korozją.

Wersja kombi zaprezentowana została w 1962 roku na salonie samochodowym w Sztokholmie. Nie cieszyła się ona jednak taką samą popularnością jak inne wersje, bowiem w ciągu 7 lat produkcji wyprodukowano około 73 tys. samochodów. Klapa bagażnika była dzielona w połowie, dolna otwierała się do dołu, a górna do góry.Silnik o pojemności 1.6 litra generował moc 66 KM natomiast silnik 1,8 miał moc 75-95 KM w zależności od użytego gaźnika. Ponadto pod koniec produkcji dostępny był silnik 2.0 o mocy 124 KM i pojedynczym wtrysku paliwa, co było wtedy absolutną nowością. Podstawowa najtańsza wersja wyposażona była w trzybiegową skrzynię, a bogatsze wersje w czterobiegową.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *