Założyciel firmy. Henry Royce, był synem wiejskiego młynarza, który otworzył on swój warsztat elektro-techniczny. Jego talent został zauważony przez arystokratę Charlesa Rollsa, który był również kierowcą wyścigowym. Założyli oni spółkę. Rolls kupił samochód Panhard &Levassor na bazie którego stworzono pierwszy model tej firmy – w 1906 r. Nosił on nazwę Silver Ghost. Przeszedł on do historii jako samochód piękny, ale również niezawodny. Nadwozie wykonane było z blachy aluminiowej. Silnik o pojemności 7,5 litra miał moc okólo 50 KM.

Henry Royce był człowiekiem niezwykle pracowitym i pedantycznym, dlatego też samochody tej marki odznaczały się niezwykłą trwałością. To sprawiło że były bardzo popularne wśród monarchów, dyplomatów i bogaczy, którym nie przeszkadzała wysoka cena i zużycie paliwa.

Wygodę i prestiż podtrzymują plotki i anegdotki o samochodach, które rozpowszechniane są przez samą firmę np. że zanim statuetkę Silver Lady umieści się na chłodnicy auta, musi ona leżakować przez 3 tygodnie w liściach tytoniu. W 1931 r. Rolls-Royce połączył się z firmą Bentley. Firma obecnie wytwarza również silniki do samolotów (np. do polskiego Dreamlinera), a także do statków i lokomotyw. Bentley – kojarzy się nie tylko z luksusem, ale i sportem.

​Założyciel firmy wsławił się zastosowaniem aluminiowych tłoków już w 1919 r.  Sukcesy w sporcie jednak nie pomogły – wysoka cena skutecznie odstraszała klientów, dlatego firma stanęła na skraju bankructwa i w końcu została przejęta przez Rolls-Royce-a i obecne modele obu firm są „bliźniaczymi” kostrukcjami.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *