Przygotowanie samochodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, o której muszą pamiętać absolutnie i bez wyjątku wszyscy kierowcy. Najważniejszą kwestią jest oczywiście zamiana opon z letnich na zimowe. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni. Nie nadają się jednak do jazdy latem po suchej nawierzchni z tego względu, że odznaczają się wysokim stopniem ścieralności. Jeżdżenie w okresie zimowym samochodem, który nie jest wyposażony w opony zimowe, nie dość że jest bardzo trudne, to dodatkowo stwarza ogromne zagrożenie dla kierującego takim samochodem oraz dla innych uczestników ruchu drogowego. Również bardzo ważne dla zachowania dobrej przyczepności kół do nawierzchnia jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Przed nadejściem okresu zimowego należy zadbać o sprawność i odpowiednie naładowanie akumulatora samochodowego. Ujemne temperatury wpływają bowiem na zmniejszanie się pojemności baterii. Warto również sprawdzić sprawność świec zapłonowych oraz przewodów, które doprowadzają do nich energię. Wadliwe działanie, któregoś z tych elementów może być przyczyną poważnych problemów z odpaleniem silnika podczas mrozu, a tego przecież nie chce nikt z nas, zwłaszcza gdy rano wstajemy do pracy i nie mamy innej możliwości dostać się do miejsca docelowego jak właśnie naszym samochodem.

Innym elementem, który warto skontrolować przed nadejściem zimy jest układ hamulcowy. Przewody hamulcowe zimą narażone są na korozję poprzez działanie takich czynników jak wilgoć czy sól, którą posypywane są oblodzone ulice. Elementem, o którym zapomina wielu kierowców jest wymiana płynu do spryskiwaczy na taki, który odporny jest na zamarzanie. Niby drobny szczegół, ale jakże ważny. Przygotujmy się zatem do zimy właściwie, by nie zaskoczyła nas ona tak jak co roku „zaskakuje drogowców”.

Poszukujesz nowego samochodu, lecz nie masz czasu sprawdzić go samodzielnie przed kupnem lub po prostu nie znasz się na tym wystarczająco? Sprawdź ofertę www.mobilekspert.pl!

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *