Peugeot 306 był modelem zaliczanym do grupy samochodów kompaktowych produkowanym w latach 1993-2001 r. Jego poprzednikiem był model 309, który nie odniósł znaczącego sukcesu rynkowego. Nowy model oparty został na debiutującym nieco wcześniej modelu Citroen ZX (1991 r.). Peugeot i Citroen mają wspólną płytę podłogową, większość silników i podzespołów. Cechuje je jednak zupełnie inna stylistyka. W przeciwieństwie do nieciekawej i mocno już dzisiaj przestarzałej linii Citroena, Peugeot 306 nadal (zwłaszcza w wersji po faceliftingu) wygląda całkiem przyzwoicie.

Stylistyka modelu została w dużej mierze oparta na modelu 205, który odniósł wielki sukces. Model 306 był jednak modelem klasy kompaktowej, a więc znacznie większym. W przeciwieństwie do poprzednika, znacznie poprawiono wyposażenie zarówno z zakresu komfortu, jak i bezpieczeństwa. Paleta silników sięgała od jednostek o pojemności 1,1 i mocy 60 KM (silnik był zbyt słaby do tego samochodu i został wkrótce wycofany) poprzez 1,4 o mocy 75 KM, 1,6 o mocy 90, 98, 103 i 113 KM po 2,0 o mocy 123, 135 (16 V) i w najmocniejszej wersji 167 KM. Ponadto dostępne były diesle – początkowo starszy silnik o pojemności 1,8 litra, a następnie silnik o pojemności 1,9 litra i mocy 70 lub 90 KM z turbosprężarką. Pochodziły one z bardzo cenionej serii silników XUD, odznaczających się małym apetytem na paliwo i wysoką trwałością – pod tym względem konkurują one śmiało z niemieckimi silnikami diesla montowanymi w Volkswagenach.

W przeciwieństwie do poprzednika, zastosowano znacznie szerszą paletę nadwozi. Obok trzy i pięciodrzwiowego hatchbacka dostępny był sedan, a także kombi o bardzo udanej stylistyce (kombi dołączyło dopiero w 1997 roku – a więc wraz z faceliftingiem). W 1999 roku przeprowadzono drugi facelifing, choć na nieco mniejsza skalę – zmieniono nieco szkła reflektorów i zmieniono detale wnętrza. Ponadto pod koniec produkcji dostępny był silnik diesla z bezpośrednim wtryskiem typu common-rail – 2.0 HDi. Do dzisiaj na rynku aut używanych Peugeot cieszy się bardzo dużym wzięciem.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *