Peugeot 204 był produkowany w latach 1965 – 1975 r. W połowie produkcji był on najlepiej sprzedającym się we Francji modelem. Łączna liczba wyprodukowanych egzemplarzy to ponad 1,6 mln. Auto występowało w wielu wersjach: jako trzydrzwiowy hatchack, czterodrzwiowy sedan, pięciodrzwiowe kombi, kabriolet oraz van. Wersja kabriolet i hatchback były nieco krótsze: mierzyły 373 cm, podczas gdy pozostałe wersje mierzyły około czterech metrów. Auto miało dość nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne: napęd na przód, oraz silnik z aluminiowym blokiem, umieszczony poprzecznie z pojedynczym wałkiem rozrządu w głowicy (OHC), przednie hamulce tarczowe.

Ze względu na francuskie przepisy podatkowe dotyczące mocy, samochód musiał zmieścić się w klasie 6 CV. Dlatego początkowo wyposażony był jedynie w silnik benzynowy o pojemności 1,1 litra i mocy 53 KM. Po kilku latach do auta można było zamówić diesla o pojemności 1,3 a następnie 1,4 litra . Samochód charakteryzował się bardzo dobrym spalaniem w cyklu mieszanym, które wynosiło zaledwie 5,7 litra.

Stylistyka pojazdu była zbliżona do późniejszych modeli: 304 oraz 504. Model 304 zresztą w dużym stopniu był większą i bardziej nowoczesną wersją 204 – i produkowany był aż do 1980 r. Samochód we Francji był dużym sukcesem, jednak aż 72% produkcji zostało sprzedane na lokalnym rynku.

Poprzednik modelu, 203, był w innej klasie: był to samochód klasy średniej. Z kolei następca, model 205 był mniejszy, i pozycjonowany w klasie, tzw. supermini.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *