Marzysz, aby w przyszłości zostać kierowcą samochodu ciężarowego i zajmować się transportowaniem najróżniejszych ładunków? W takim razie warto już teraz przygotować się do poniesienia niestety bardzo wysokich kosztów uzyskania tego typu uprawnień. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli niezbędne szkolenia i zdobycie kwalifikacji, jak również potrzebne dokumenty, które musisz sobie wyrobić po drodze. Szacunkowo koszt uzyskania pełnych uprawnień to około 22 tysiące złotych. Postanowiliśmy nieco powiedzieć o tym, co dokładnie składa się na te wszystkie koszty.

Zaczynam od podstaw

Przede wszystkim najpierw będziesz musiał uzyskać prawo jazdy kat. B, co kosztuje w granicach 1500 zł + egzaminy około 170 zł, oczywiście zakładając, że zdasz je za pierwszym razem. Jeśli ten etap będzie zakończony, to na kolejny przyjdzie Ci poczekać do ukończenia 20,5 roku życia. Dopiero wtedy będziesz mógł starać się o prawo jazdy kat. C, którego koszt jest dwukrotnie wyższy od tego, które omawialiśmy powyżej. Jednakże samodzielne prawo jazdy C nic nie daje, bowiem nadal nie można jeździć ciężarówkami. Będzie mógł to taki kierowca robić dopiero po odbyciu specjalnego kursu kwalifikacyjnego, który kosztuje w granicach 5000 zł. Może on trwać nawet do 6 miesięcy, w zależności od przyjętego systemu.

Co dalej?

Jeśli młody kierowca przebrnie przez te wszystkie wyżej opisane etapy, to może jeździć tzw. solówkami, czyli samochodami bez naczep. Do tego potrzebne jest prawo jazdy w kat. E, którego wyrobienie kosztuje 2300 zł. Tutaj jeszcze dochodzą koszty w postaci np. elektronicznej karty do tachografów, której koszt to około 170 zł.

Jeśli marzy Ci się praca jako kierowca autobusu, to wtedy musisz ukończyć kurs na prawo jazdy kat. D, na którego kurs kosztuje 3200 zł. Warto wiedzieć, że aby kierować autobusem wystarczy przejść tylko to szkolenie, można ominąć wykonywanie prawa jazdy C + E.

Jak więc widzisz, jest tego naprawdę sporo i warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem przejście całej ścieżki może zająć nawet do 6 lat, zakładając, że właśnie ukończyłeś 18 lat.

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *