Pomimo, że liczba wypadków samochodowych w naszym kraju z orku na rok coraz bardziej się zmniejsza, to jednak nadal jesteśmy na jednym z czołowych miejsc pod tym względem w Europie. Postanowiliśmy zebrać listę najczęstszych błędów, które popełniają kierowcy w naszym kraju i nie tylko. Mamy nadzieję, że ta lektura niektórym otworzy oczy i być może zapobiegnie kolejnemu zdarzeniu drogowemu.

Zbyt duża prędkość

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych. Wielu kierowców, szczególnie tych młodych postanawia „przetestować” swój samochód i zobaczyć jaka jest jego maksymalna prędkość. Niestety nie robią tego na specjalnie przygotowanym torze, ale na ulicy, gdzie w każdej chwili może pojawić się niespodziewanie pieszy, czy inny pojazd. Bardzo wielu kierowców nie dostosowuje prędkości do aktualnych warunków na drodze, co również nie jest bez znaczenia. Droga hamowania na lodzie, czy mokrym asfalcie będzie drastycznie dłuższa od tej, która byłaby w idealnych warunkach pogodowych.

Brak wyobraźni

Bardzo często kierowcy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co może się stać i nie przewidują sytuacji. To bardzo ważne, aby po części zdawać sobie sprawę z faktu, iż znajdujemy się na drodze publicznej i ktoś inny również może nie zastosować się do przepisów i wymusi na nas pierwszeństwo, jednakże my jechaliśmy ze zbyt dużą prędkością. To wszystko jest ważne i zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, ale i też sami zastanawiajmy się nad tym, jakie skutki może mieć nasze nieodpowiedzialne zachowanie. 

Roztargnienie w czasie jazdy

Kiedy prowadzisz samochód staraj się skupiać tylko i wyłącznie na tej czynności. Nie oglądaj się na pasażerów, jak również nie baw się smartfonem. Szczególnie ta ostatnia rzecz jest jedną z częstych przyczyn wypadków samochodowych. Najlepiej wyposażyć się w zestaw głośnomówiący, a jeśli koniecznie chcesz skorzystać z telefonu, to po prostu zatrzymaj się na poboczu. Będzie to bezpieczniejsze nie tylko dla Ciebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *