Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez klimatyzacji, szczególnie w czasie upalnego lata, kiedy to stojąc w korku samochód nagrzewa się do niebotycznych temperatur. Postanowiliśmy zebrać klika najważniejszych błędów, która popełniają kierowcy używający klimatyzacji.

Nie włączamy od razu

Najczęściej od razu przy wsiadaniu samochodu uruchamiamy klimatyzację. Warto najpierw wcześniej wywietrzyć samochód, bowiem temperatura w zamkniętym aucie może dochodzić nawet do 60 stopni. Jeśli wcześniej otworzysz drzwi i odczekasz chwilę, to klimatyzacja będzie musiała schłodzić wnętrz z 30, a nie 60-70 stopni. To gwarantuje zdecydowanie szybsze i sprawniejsze działanie.

Warto podkreślić, że klimatyzacja nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również jej bezpieczeństwo. Trzeba pamiętać o tym, że duszące i gorące powietrze może mocno upośledzać podstawową zdolność koncentracji kierowcy. Powoduje to wiec jeszcze wyższe prawdopodobieństwo wypadku samochodowego, a tego na pewno byś nie chciał.

Pamiętajmy także o regularnej wymianie filtra kabinowego. To ważne, bowiem od tego w dużej mierze będzie zależała jakość powietrza, którym przyjdzie Ci oddychać w Twoim samochodzie. Wedle zaleceń producentów samochodów taki filtr powinien być wymieniany przynajmniej raz do roku.

Bakterie i grzyby

Kolejny czynnik, który ma wpływ na nasze zdrowie. Otóż na ściankach układu klimatyzacji z czasem osadzają się różnego rodzaju bakterie i grzyby, które po uruchomieniu klimatyzacji zostają rozproszone po całym wnętrza pojazdu. Może to mieć wpływ nie tylko na zapach samego powietrza, ale również nasze zdrowie. Zalecane jest więc, aby okresowo przeprowadzić kompleksowe odgrzybianie klimatyzacji. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko wtedy Twoja podróż będzie jeszcze bardziej komfortowa i nie będziesz musiał znosić dziwnych i nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z układu klimatyzacji.

Nie zapominaj także o tym, aby co jakiś czas zbadać stan czynnika chłodzącego, który także nie jest bez znaczenia w przypadku jak najlepszego działania klimatyzacji. To właśnie on będzie odpowiadał za to, aby wnętrze było jak najlepiej chłodzone. 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *